Erasmus+ projekts „Eiropas Savienība: brīva telpa kultūras apmaiņai” ietvaros.
Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolā no 10. līdz 14. oktobrim viesojās skolotāju delegācijas no Francijas, Slovēnijas, Turcijas un Igaunijas. Šī bija dalībvalstu ceturtā tikšanās reize Erasmus+ projekta „Eiropas Savienība: brīva telpa kultūras apmaiņai” ietvaros.
Projekta pirmajā dienā ārzemju kolēģi viesojās Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldē. Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lahtere pastāstīja par izglītības sistēmu, tās attīstības tendencēm Latvijā un Liepājā. Liepājas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jautājumos Vilnis Vitkovskis tikšanās laikā viesus iepazīstināja ar mūsu pilsētas kultūras aktivitātēm, uzņēmumiem, lielākajiem projektiem, kā arī ar pilsētas nākotnes iecerēm.
Ar sirsnīgu apsveikuma koncertu viesus skolā sagaidīja skolas skolēni. Priekšnesumus sniedza gan dziedātāji, gan dejotāji. Skolēnu veidotajā prezentācijā viesi iepazinās ar skolas vēsturi, skolā piedāvātajām izglītības programmām un ārpusstundu aktivitātēm. Viesi apmeklēja arī mūsu skolotāju vadītās ekonomikas, sociālo zinību un matemātikas stundas.
Daudz laika tika veltīts projekta aktivitātēm, mājas darbu izvērtēšanai un nākotnes uzdevumu noteikšanai. Tika apspriesta projekta bloga un himnas izveide, analizēti skolēnu veidotie video par jauniešu dzīvi un ēdienu gatavošanas tradīcijām katrā dalībvalstī; kā arī nosprausti veicamie uzdevumi, lai sagatavotos projekta noslēguma vizītei Strasbūrā, kurā notiks projekta prezentācija Eiropas Parlamenta deputātiem.
Projekta ietvaros viesi iepazinās arī ar mūsu tautas tradīcijām, vēsturi un Latvijas ievērojamākajām kultūrvēsturiskajām vietām. Gida pavadībā viesi devās ekskursijā pa Liepāju, iepazina Karostu, Kurzemes jūrmalu, viduslaiku Kuldīgu un mūsu galvaspilsētu Rīgu. Projektā iesaistīto kolēģu sadarbību un draudzību stiprināja dažādas kopīgi veiktās aktivitātes: sklandaraušu cepšana Alsungā, darbošanās ceptuvē „Lāči”, pārvērtības un iejušanās dažādos tēlos Liepājas teātrī un kopīgi dziedātās dziesmas.
Izskanot pateicības vārdiem par labi noorganizēto vizīti Latvijā, sapratām, cik nozīmīgi ir šādi projekti, ne tikai iepazīstot citu tautu kultūru, vēsturi un izglītības sistēmu, bet arī dodot ieguldījumu katra projektā iesaistītā skolēna un skolotāja personiskajā attīstībā. Iesaistīšanās projektā ir veicinājusi skolēnu un skolotāju sadarbības un informācijas tehnoloģiju prasmes, pilnveidojusi svešvalodu zināšanas un sniegusi bagātīgu pozitīvo emociju gammu, kas turpmāk kalpos par labu motivējošu faktoru ikdienas darbā.
Sīkāk par projektu var uzzināt projekta blogā:
http://eufreespaceforculturalexchange.weebly.com/
Joomla PluginsOtrajā projekta „ES: brīva telpa kultūras apmaiņai” vizītē partneri tiekas Pērnavā
Kad atzīmes jau izliktas un skolēni bauda vasaras brīvlaiku, pārstāvji no DALP 5. vidusskolas devās uz projekta „ES: brīva telpa kultūras apmaiņai” otro projekta partneru tikšanās vizīti Igaunijā, Pērnavā, kas notika no 2015. gada 3. līdz 7. jūnijam.
Projekta pirmajā dienā valdīja liels prieks par visu partneru atkalredzēšanos un iespēju iepazīt nākamo projekta partnervalsti. Igauņu kolēģi mums bija sagatavojuši prezentāciju par Igauniju, Pērnava pilsētu un kopā ar skolēniem tika arī novadīta īsa igauņu valodas mācību stunda. Tam sekoja ekskursija par skolu un īss koncerts ar dziesmām un dejām no igauņu skolēniem. Pēc jaukā koncerta skolotājiem bija iespēja apmeklēt stundas, kuras vadīja igauņu kolēģi un bija iespēja atbildēt uz skolēni jautājumiem Latviju un citām projekta partnervalstīm. Pirmās dienas pēcpusdienā mums bija ekskursija pa pilsētu un Pērnavas vēstures muzeja apmeklējums.
Otrā diena iesākās ar projekta mājas darbu prezentāciju – kopīgi izveidotās filmas par stereotipiem noskatīšanās un kopīgs darbs pie projekta. Izvērtējām pirmajā gadā paveikto, kā arī saplānojām aktivitātes, kuras jāveic līdz nākošajai projekta tikšanās vizītei Slovēnijā. Pēc pusdienām visi kopā devāmies uz igauņu partneru sarūpēto nacionālo vakaru – no sākuma pastaiga pa dabas taku un pēc tam iespēja baudīt tradicionālos igauņu ēdienus un baudīt pirts rituālus.
Trešajā dienā kopīgi devāmies uz Tallinu, kur mūs iepazīstināja ar galvaspilsētu, apmeklējām vecpilsētu, dabas muzeju u.c. interesantus apskates objektus. Vakarā bija noslēguma vakariņas Tallinā, jo nākamajā dienā visiem projekta partneriem jau atkal bija jāšķiras, lai dotos mājās, strādātu pie projekta aktivitātēm un tiktos nākamajā projekta vizītē Slovēnijā.
Joomla PluginsProjekta trešā tikšanās vizīte Slovēnijā
Projekta dalībvalstu trešā tikšanās notika Slovēnijas pilsētā Nova Gorica no 2016. gada 9. līdz 13. maijam.
Pirmajā projekta dienā visi devāmies vizītē uz Nova Goricas pilsētas domi, kur laipni mūs visus sveica pilsētas mērs un skolas direktore. Vēlāk devāmies uz Nova Goricas ģimnāziju, kur tikām iepazīstināti ar Slovēnijas izglītības sistēmu un skolu, kopā ar skolēniem piedalījāmies dažādās radošajās darbnīcās, kas bija saistītas ar mūziku, mākslu, deju un drāmu. Izanalizējām jau projektā paveikto, apspriedām, kā izpildīti mājas darbi un noteicām nākamos veicamos uzdevumus.
Otrā projekta diena bija veltīta dažādu tautu virtuvei un ēšanas paradumiem. Skolēni gatavoja ēdienus pēc pašu izveidotām receptēm, kurās tika izmantoti produkti, kas raksturīgi katrai dalībvalstij. Dienas noslēgumā notika ēdienu degustācija, skanēja dziesmas, skolēni rādīja dažādus priekšnesumus.
Projekta ietvaros slovēņu kolēģi mūs iepazīstināja arī ar sava reģiona ievērojamākajām kultūras, vēstures un tūrisma vietām, kā arī dabas objektiem. Apmeklējām dažādus muzejus un baznīcas, kāpām Alpu kalnos un pabijām pazemes alās. Tikām iepazīstināti arī ar vietējā reģiona ekonomisko attīstību, apmeklējām gan kurpju ražotni, gan vietējos pārtikas ražošanas uzņēmumus.
Projekta pēdējā dienā mums bija iespēja iepazīties ar slovēņu skolotāju darbu un piedalīties viņu vadītajās stundās. Vērojām angļu, krievu, vācu valodas, ekonomikas un drāmas stundas. Varējām arī slovēņu skolēniem pastāstīt par savu zemi, no kuras esam atbraukuši.
Un tad jau atvadas un ceļš mājup ar jaukām atmiņām un domām par nākamo tikšanās reizi oktobrī, kura mums būs jāorganizē Liepājā.
Joomla PluginsERASMUS+ projekta „ES: brīva telpa kultūras apmaiņai” pirmā tikšanās vizīte Francijā
2014./2015. mācību gads Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolā iesācies ar pozitīviem jaunumiem – skola ir iesaistījusies trīs starptautiskos ERASMUS+ projektos. Viens no šiem projektiem ir ERASMUS+ KA2 projekts „ES: brīva telpa kultūras apmaiņai”.
Projekta pirmā tikšanās vizīte notika no 2014. gada 12. novembra līdz 16. Novembrim pie projekta koordinatoriem Francijā, Bordo pilsētā. Bez Francijas un Latvijas, projektā iesaistījušās arī Slovēnija, Igaunija un Turcija.
Pirms projekta uzsākšanas, partneri savā starpā nebija pazīstam, tāpēc vizītes pirmais vakars iesākās ar kopīgām vakariņām un savstarpējo iepazīšanos.
Otrā diena iesākās ar skolas iepazīšanu. Franču kolēģi mūs izvadāja pa skolu, iepazīstināja ar kārtību, kādā notiek mācības, kā arī iepazīstināja ar Francijas izglītības sistēmu. Pēc ekskursijas pa skolu mums notika darbs pie projektā veicamajām aktivitātēm. Kopīgi ar visām projektā iesaistītajām valstīm pārrunājām projektā veicamās aktivitātes, sadalījām pienākumus un pārspriedām dažādus ar projektu saistītus jautājumus, kam sekoja sveiciens no vietējās pašvaldības pārstāvjiem un pirmo mājas darbu prezentācijām. Katrai valstij bija nepieciešams izveidot plakātu par stereotipiem par katru projektā iesaistīto valsti. Katrs partneris iepazīstināja kolēģus ar skolēnu veidotajiem plakātiem, lai tālāk katra valsts varētu veidot video par šiem stereotipiem.
Trešās dienas rītā visiem projekta dalībniekiem bija iespēja apmeklēt Francijas kolēģu vadītās stundas, kā arī mums bija dota iespēja tikties ar skolēniem un pastāstīt par savu valsti, un atbildēt uz jautājumiem. Pēcpusdienā visi kopā devāmies uz Bordo un iepazinām pilsētu.
Ceturtās dienā Francijas kolēģi mums bija noorganizējuši ekskursiju uz St. Emillion pilsētu, kur bija iespēja iepazīt Francijas kultūru un tradīcijas. Vakarā visiem bija kopīgas vakariņas un atvadas, jo nākamajā dienā visiem jau bija jādodas mājās.
Joomla PluginsVideo par stereotipiem
Projekta pirmā gada video par stereotipiem:
https://www.youtube.com/watch?v=GJPE-aMd9jk&feature=youtu.be
The EU: a free cultural exchange area
SlēptsProjektā iesaistītās valstis: Francija (koordinators), Latvija, Igaunija, Slovēnija un Turcija
Projekta ilgums: 2014. gada 1. septembris - 2017. gada 31. augusts